כל מה שרצית לדעת על דיאטה מהירה

02/09/2013 מאת: מערכת הפורטל

ישנן לא מעט דרכים להילחם בהשמנה, כמו תרופות וניתוחים, אך דיאטות הרזיה ופעילות גופנית בגדר הפתרון המועיל והנגיש ביותר

כל מה שרצית לדעת על דיאטה מהירה

מטרתה של הדיאטה היא להביא לירידה במסת הגוף והעיקרון המרכזי הוא יצירת פער קלורי בין הקלוריות הנצרכות לבין הקלוריות המנוצלות על ידי גופנו. מרבית האנשים רוצים לרזות וכמה שיותר מהר, אך לא חושבים על ההשלכות והסכנות הטמונות בכך. הרזיה מהירה בעזרת דיאטת כאסח אינה נמשכת לאורך זמן ובסופו של דבר עולים שוב במשקל אך הפעם עם ריבית. לכן, יש למצוא שיטת הרזיה שתקל כמה שיותר על התהליך יש לכלול את כמות הקלוריות המספקת לפי גובה, גיל , משקל ומין. הימנעו מכל סוגי תפריטי התזונה המסתמכים על דיאטות רעב או דיאטות בזק המכילות עד 1000 קלוריות ליום.
שני הרכיבים העיקריים לאורח חיים בריא ומאוזן הם תזונה נכונה בשילוב פעילות גופנית מתונה.
בניגוד לתפיסה הרווחת בקרב האוכלוסייה, צריכת פחמימות הנה בעלת חשיבות גדולה ואף יותר מאשר צריכת חלבונים וזאת לשם בנייה של  רקמות השריר ושיפור הכושר הגופני.
רקמת השריר זקוקה לאספקת אנרגיה מוגברת (הצריכה תלויה בעצימות ותדירות האימונים ובפיזיולוגית הגוף של המתאמן).
דיאטה מהירה ודיאטה ללא פחמימות, פוגעות בקצב חילוף החומרים בגוף (מטבוליזם),  מה שיגרום בסופו של דבר לעליה משמעותית במשקל. קצב ירידה מצוין ובר השגה ע''י תפריט דיאטה נכון שניתן לקיים לאורך זמן, הוא בין 0.5-1.5 ק''ג בשבוע.
רוב דיאטות להרזיה מבוססות על האמונה שככל שאוכלים פחות, מרזים יותר אך אין הדבר נכון במדויק שכן גם דיאטות דלות קלוריות פוגעות בחילוף החומרים.
מרבית האנשים לא יודעים שכאשר מקטינים באופן משמעותי את כמות הקלוריות היומית, קצב חילוף החומרים יורד בכ- 5%-10% .
 הפעילות הדרושה להעלאת קצב חילוף החומרים הבסיסי קשורה במישרין להגדלת מסת השריר. פעילות אנאירובית, כגון הרמת משקולות, פילאטיס וכדומה, משפיעה בצורה מתונה אך לטווח ארוך, ואילו פעילות אירובית אינטנסיבית המעלה את הדופק, כמו הליכה, ריצה, אופנים וכדומה, מעלה משמעותית את קצב חילוף החומרים אך לטווח קצר. רצוי מאוד לשלב פעילות אירובית ואנארובית יחד מספר פעמים בשבוע.

בכל דיאטה תפריט מובנה הכולל את כל אבות המזון ובעיקר חלבונים , פחמימות, ויטמינים ומינרליים על מנת שנרגיש שובע. לכל אחד מהם תפקיד חשוב. כך למשל החלבונים. החלבונים חשובים מאוד לצורך בניית השריר. מקור חלבון מעולה הינו הבשר (כמו כן, גם בעל ספיגה טובה יותר מאשר המזונות הצמחיים). הבשר, לכל סוגיו, מכיל כמויות משמעותיות של ויטמינים, ברזל, חלבונים, 12B וכן הלאה. חשוב לבחור דווקא בבשר רזה ולא שמן כיוון שכמויות השומן הרווי גדולות מאוד. אך צריכת החלבונים לא לבדה , הגישה הנכונה היא לשלב חלבון בכמות קטנה של פחמימות שהרי
פחמימות זה "הדלק" המרכזי לפעילות גופנית. בתוך השריר יש מאגר פחמימות בשם גליקוגן אך הוא מוגבל מאוד ולכן אם לא מספקים לגוף מספיק פחמימות (''הדלק של הגוף'') ,הגוף יתחיל בפעולה הפוכה - בפירוק השריר במטרה ליצר לגוף פחמימות לאנרגיה (נקרא גלוקונאוגנזה) בכבד. המסקנה היא, במידה ולא צורכים כמות פחמימות מספקת התוצאה תהא הפוכה לרצוי – במקום בניית שריר מתקבל פירוק שריר.
המקורות המומלצים לפחמימות הן פחמימות מורכבות כמו לחם מלא, גריסים, פסטה, אורז, בטטות, ושאר קטניות. לעומתן פחמימות לא מורכבות כגון  לחם לבן ושאר סוכרים, לא מומלצות מאחר והן מספקות "קלוריות ריקות" ללא ויטמינים, מינרליים וסיבים תזונתיים.

בכל דיאטה , יש להרבות בשתיית נוזלים, אין הכוונה למיצים ממותקים או שתייה חמה, הכוונה היא למים. הדבר חשוב במיוחד בקרב מתאמנים שכן במהלך האימון מאבדים נוזלים.

מה בנוגע לדיאטת אטקינס? אנשים המקפידים על כללי דיאטת אטקינס נמנעים במהלך השבועיים הראשונים מאכילת פחמימות ואף ממאכלים המשלבים חלבונים עם פחמימות, כגון קטניות. הם מרבים בשתיית מים וצריכת תוספי מזון כגון מינרלים, מולטי-ויטמינים וחומצות שומן.
ארגון הבריאות העולמי מתנגד לדיאטת אטקינס, וטוען כי היא טומנת בחובה סכנות רבות. הסכנה העיקרית בדיאטת אטקינס נבעה מכך שהגוף נאלץ לפרק כמויות גדולות של חלבונים, שתוצריהם הגיעו אל הכבד ואל הכליות. הדיאטה גורמת לירידה במשקל לטווח קצר אך עלולה לגרום נזקים בטווח הארוך. בעיה נוספת של הדיאטה, היא המחסור בירקות, פירות וחלק ממוצרי החלב. הגוף מקבל פחות מדי ויטמינים, סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון, הנמצאים בפירות, בירקות ובדגנים. דיאטת אטקינס מנוגדת לכל כללי האכילה הנכונה והמלצות התזונה המקובלות.

רצוי וכדאי לשלב 5 ארוחות ביום, 2 קטנות ו- 3 בינוניות. ארוחה בינונית היא ארוחת הבוקר, ארוחת צהריים וארוחת הערב וארוחה קטנה היא ארוחת ביניים. דיאטות המחלקות את הארוחות בהדרגה, הן היעילות והמאוזנות ביותר.
כמו כן, מומלץ מאוד בכל ארוחה עיקרית לשלב פחמימה מלאה (דגנים, לחם חי, מוצרים מקמח מלא), חלבון (עוף , דג, ביצה, בשר, גבינה, קטניות) וירקות ואילו בכל ארוחת בינים לשלב או פחמימה או חלבון. בנוגע לפירות, יש להקפיד על פרי אחד/שניים ביום כיוון שהם עתירי סוכר.
בשוק הדיאטות יש מגוון רחב של חברות המציעות שירותי דיאטה שונים ומגוונים אך מעט מאוד מהן מתייחסות לתקופת השמירה על המשקל. חשוב מאוד לבחור מסגרת דיאטה שיש בה גם תקופת הרזיה וגם תקופה של שמירה על התוצאה.

 

חיפוש מאמן

:
:
:
:
טווח מחירים:

חיפוש מאמן

מין: זכר נקבה לא רלונטי

עוד בכותרות

איך לבנות הרגלים חזקים?

מאת מאי קמחי)
הרגיל הם הבסיס הכי חשוב שמדובר בהתמדה, מוטיבציה היא זמנית, אבל אם מתבססים על הרגלים סביר להניח שתתמידו לאורך זמן במה שתעשו! אז איך אפשר לבנות הרגל?
לכתבה המלאה
לעוד כתבות

כניסת משתמשים

: :
שכחת סיסמה

מאמן ועדיין לא הצטרפת?!

לחץ כאן ◄