מבחן קופר

11/04/2015 מאת: יהונתן ארנון

זהו מבחן כושר גופני. מטרת המבחן הינה לרוץ מרחק גדול ככל שניתן במשך 12 דקות. יתרונו הגדול של מבחן קופר הינו בניית תכנית האימונים על-פי תוצאות המבחן.

מבחן קופר

מבחן קופר:
---------------

מבחן קופר הינו מבחן כושר גופני אשר בא למדוד את מצבו הגופני של הבנאדם שמבצע אותו, בעיקר את יכולתו האירובית. המבחן נבנה בשנת 1968 ע"י קנת קופר, עבור צבא ארה"ב.

מטרת המבחן הינה לרוץ מרחק גדול ככל שניתן במשך 12 דקות.
במסגרת המבחן הנבדק נדרש לשמור על מהירות ריצה אחידה ולהימנע מלבצע ספרינט ו/או מלהגיע למהירויות גבוהות.

בסיום המבחן מתקבל פלט אשר מבוסס על המרחק שרץ הנבדק, הגיל שלו ומינו. את הנתונים ניתן להציב בטבלה ולקבל מדד על הכושר האירובי ביחס לאוכלוסייה. בנוסף ע"י נוסחה אפשר לחשב גם את צריכת החמצן המרבית של הנבדק.

מאמנים אישיים רבים נוהגים להשתמש במבחן קופר גם בתוך חדרי הכושר, על גבי הליכונים. כאשר המבחן מבוצע בחוץ יש להתחשב בגורמים נוספים אשר יכולים להצביע על תוצאת המבחן כגון: טמפ', רוח, סוג משטח, שיפוע וכו'. כאשר הוא מבוצע על הליכון מהימנותו עולה שכן ניתן לחזור עליו באותם תנאים ולכן הרבה מאמנים אישיים נעזרים בו על מנת לבדוק את ההתקדמות של המתאמנים שלהם.

יתרונו הגדול של מבחן קופר הינו בניית תכנית האימונים על-פי תוצאות המבחן. קיימות שתי אופציות אפשריות: הראשונה שבהן, במידה והנבדק הצליח לרוץ באופן רצוף במשך 12 דקות, אזי נבנה לו תכנית אימונים ע"פ המרחק אותו הצליח לעבור במבחן. האופציה הנוספת הינה במידה והמתאמן לא הצליח לרוץ את כל 12 הדקות, אלא התעייף ועבר להליכה באמצע, אזי נבנה לו תכנית אימונים ע"פ משך הדקות אותן רץ. לדוגמא: אם מתאמן הצליח לרוץ במשך 5 דקות רצוף ולאחר מכן עבר להליכה, ניתן להסיק מכך כי, זמן הריצה המקסימלי בו יכול המתאמן להתמיד הינו 5 דקות. למתאמן הנ"ל נבנה תכנית אימונים הכוללת אינטרוולים. למשל: 4 דקות ריצה, שתי דקות הליכה וכן הלאה.

בשנים האחרונות, מלבד הצבא ומאמנים אישיים, מבחן קופר נפוץ בקרב קבוצות כדורגל, הכשרות מקצועיות ואף משמש כתחליף למבחן ריצת ה- 2000 בבתי הספר.

 

חיפוש מאמן

:
:
:
:
טווח מחירים:

חיפוש מאמן

מין: זכר נקבה לא רלונטי

עוד בכותרות

איך לבנות הרגלים חזקים?

מאת מאי קמחי)
הרגיל הם הבסיס הכי חשוב שמדובר בהתמדה, מוטיבציה היא זמנית, אבל אם מתבססים על הרגלים סביר להניח שתתמידו לאורך זמן במה שתעשו! אז איך אפשר לבנות הרגל?
לכתבה המלאה
לעוד כתבות

כניסת משתמשים

: :
שכחת סיסמה

מאמן ועדיין לא הצטרפת?!

לחץ כאן ◄